Novinky

Návody-menu

Tipy a triky

Pluginy

- Aritmetic-info
- Aritm. - výrazy
- Aritm. -vzorce1
- Aritm. - vzorce2

Odkazy

Sklad materiálu

Aritmetický plugin - info

 

Instalace a spuštění

Aritmetický modul se instaluje stejně jako ostatní moduly - stažený zip soubor rozbalíte do adresáře Plugins, který je podadresářem Photofiltre.

Modul funguje jen tehdy, když je otevřený aspoň jeden obrázek. Modul provádí aritmetické operace s barvami, příp obrázky. Ty požadované operace se zapisují pomocí vzorců.

Plugin lze vyvolat z menu : Nástroje / Zásuvné moduly /Arithmetic nebo z lišty pluginů vpravo.

Práce se vzorci

Příslušný vzorec můžete přímo napsat do políčka, nebo ho tam naklikat přes tlačítka nahoře nebo otevřít nějaký již dříve uložený vzorec pomocí tlačítka Open.

Většinou budete zpočátku vzorec buď kopírovat z nějakého návodu nebo si jej stáhnete jako soubor . Doporučuji vytvořit v adresáři Photofiltre podadresář "Vzorce" a tam si příslušné vzorce - vhodně nazvané - ukládat. Modul si ten adresář po prvním použití bude pamatovat a nemusíte pak složitě nic prohledávat.

Vzorce bývají sbalené v zip souboru. Rozbalte je do adresáře Vzorce - musí to být soubory s příponou .ari, jinak to nefunguje.

Možný problém

Někdy aritmetický modul vypisuje při otevření chybovou hlášku. Tento problém bývá způsoben barevným zvýrazňováním syntaxe vzorců. Ukončete Photofiltre. V adresáři, kde máte Photofiltre nainstalován, otevřete soubor photofiltre.ini (klikněte na něj). Najděte sekci [ Plugin Arithmetique ] a vložte tam tento příkaz jako nový řádek (přes kopírovat / vložit):
PasDeSyntaxe=1
Soubor photofiltre.ini uložte.

Příklad

Našli jste někde návod na prolínání dvou obrázků a byl u něho tento vzorec, který si máte zkopírovat:
Avg(I1,I2)
Tak to zkusíme:

1. Otevřte dva obrázky, které chcete zpracovávat.
Měly by být přibližně (řádově) stejně velké. Dojde k automatickému přizpůsobení jejich velikostí

2. Otevřte Aritmetický plugin - menu: Nástroje / Zásuvné moduly /Arithmetic
Plugin není přeložen - je anglicky.
Označte si vzorec (viz výše) myši a zkopírujte ho pomocí CTRL+C a CTRL+V (nebo jakékoli jiné metody, kterou používáte pro kopírování textu do okénka pro vzorce) -viz obrázek.

vzorec

3. Uspořádejte si obrázky a zkuste vzorec. Dole ve spodním okénku vidíte obrázky, které jsou právě otevřené. Aritmetický modul vždy počítá s prvním, druhým a dalším v řadě - podle toho, co má ve vzorci. Je-li tedy vzorec např I1+I2/2 - vezmou se první dva obrázky. Pokud by záleželo na tom, který má být první, musí ten, který je I1, být první v řadě.
Nemáte-li obrázky správně seřazené, můžete je přetáhnout do pořadí pomocí myši - se stisknutým PRAVÝM tlačítkem. Tahat to jde asi jen doleva.

Plugin generuje jako výsledek vždy nový obrázek. Můžete se podívat na náhled tlačítkem Preview.

Jestli jste s náhledem spokojeni, stiskněte OK a vyrobí se nový obrázek. Teď ale potřebujeme uchovat vzorec - bude se hodit i příště

4. Poznámky ve vzorci
Do vzorce si můžete psát poznámky. Mohou být za hodnotami nebo na novém řádku ale vždy musí začínat dvěma lomítky.

poznamky

5. Uložení vzorce
Vzorec, který jste napsali nebo zkopírovali do okna pluginu, si můžete uložit pomocí tlačítka Save. Objeví se okno, kde vyplníte název - zvolte si něco popisného, ať víte, o co jde, i za týden. Vzorce mají příponu .ari - neměňte ji. Pokud nevidíte přípony tak, jak jsou na obrázku, je to způsobeno jiným nastavením vašeho systému - to není chyba, to je vlastnost (oblíbená odpověď Microsoftu na jakýkoli problém).

ulozeni

Jste hotovi. Máte vzorec uložen. Kdykoli ho příště budete potřebovat, vyvolejte Aritmetický plugin a použijte tlačítko Open (Otevřít), kterým lze otevřít již uložené vzorce.

A to je jako všechno?

Není. Další info doplním - seznam dostupných vzorců a případně i popisy paramtrů vzorců během března. Tohle je jen úplně základní návod, který by vám snad mohl pomoci, pokud máte problém s návody, kde se plugin používá.

Není-li vám něco jasné, či nevíte, jak plugin nebo vzorce rozbalit, napište mi do návštěvní knihy a nějak to vyřešíme :-)