Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
Forum k Photofiltre « Jen tak « Pokec «  (Moderátor: Jitkara)Úpravy zverejnených fotografií
Stran: [1]
  Tisk  
Autor Téma: Úpravy zverejnených fotografií  (Přečteno 5582 krát)
palomino7
Jr. Member
**

329-373-788
« kdy: 23. 07. 2008, 22:08:18 »

Neviem, ako by prijali členovia, ktorí zverejňujú svoje fotografie v Galerii a Fotkách, keby niekto zmenil ich fotku s ohľadom na vylepšenie kompozície, výrezu, farebnosti, atď. a umiestnil v Galérii. Tým by náš web mal aj výchovnú ambíciu niečomu sa priučiť. Niekedy len slovné posúdenia nestačia. Obávam sa, aby sa to nekvalifikovalo ako neetické nakladanie s cudzím dielom a možno nie každý by bol takémuto zverejneniu naklonený. Nakoniec je možnosť, aby si každý o takúto službu povedal.
Na niektorých vláknach o fotografických prístrojoch je táto spolupráca bežná...
Zaznamenáno
Maw
Pomůžu, když budu vědět.
Global Moderator
Hero Member

WWW Email
« Odpověď #1 kdy: 24. 07. 2008, 07:34:16 »

To palomino7:
Vidím dva problémy. Tím prvním je, že vše co je v PF foru vložené má jen 60kB a nedovedu si představit na takto malém souboru dělat nějaké "vylepšující" úpravy. Nikdy to nemůže dopadnout dobře. A výřezy ze 60kB? Výřez by bylo nutné zvětšit na dívatelnou velikost a deformace by byla neskutečná.
Co se autorských práv týká tak tam je to jasné. Bez souhlasu autora nelze nijak nakládat s jeho dílem! Ale za zeptání nic nedáš...

Maw   :cool:
Zaznamenáno
Ludek
Hero Member

« Odpověď #2 kdy: 24. 07. 2008, 10:24:57 »

Ja s tým problém nemám.
Maw - povedzme upravím tvoju fotku:embar: pridám ju  v príspevku od teba,teba k tej pôvodnej a napíšem že som ju podla mňa "vylepšil" a to takým a takým spôsobom a podla mňa je krajšia.Až na kompresiu samozrejme.
A to by nemal byť problém.A už mi nevadí ani to ,ak si niekto tú fotku stiahne do mobilu,ako tapetu a pod.Iné je,ak si niekde na nete vytvorí svoju galériu a bude to prezentovať ako svoje fotky.To by som sa ohradil.
Inak poznám aj nejaké časopisy-periodiká,kde sú fotografie(aj moje) zverejnené bez honoráru-lebo nevyplácajú a viem o tom.Len pod fotografiou je meno.Taktiež si to niekto môže vystrihnúť bez mena a niekam nalepiť,alebo aj s menom a "niekde":eureka: použiť.(posledný krát)
Ale stým sa zas počíta a preto aj fotky na net nielen tu,ale všade dávam len v malom rozlíšení,aby sa do nedalo až tak používať.
Zaznamenáno
Maw
Pomůžu, když budu vědět.
Global Moderator
Hero Member

WWW Email
« Odpověď #3 kdy: 24. 07. 2008, 11:19:55 »

To Ludek:
nevím jaký máte na SK Autorský zákon, ale když se budu držet toho co je platné v CR tak nic z toho co jsi napsal není povoleno!
Když dávám fotky někam kde si nejsem jistý, co se s nimi stane tak je dávám s vodoznakem  a až po vyřešení platby nebo práv dodám beze znaku (ale to je obvyklá praxe). Do novin dávám dnes již jen sporadicky, 150 Kč za fotku je tak směšná částka, že se mi to nevyplatí se s tím ani zdržovat. Ať si ji stáhnou z placených serverů . . .
To, že mě vykrádají fotky vím dávno, jen s tím nějak nedokážu nic dělat a tak to ani neřeším. Vše je o slušnosti lidí.
Tady na fóru je mi to v podstatě jedno. Z mých chyb se učí další a o tom to celé je. Myslím, že okolo tohoto fóra vznikla velmi zajímavá skupina lidí, kteří jsou tzv. naladěni na stejnou notu . . .  Takže tady úpravy "mých" chyb ano, jinde ale ne.

Maw  :cool:
Zaznamenáno
palomino7
Jr. Member
**

329-373-788
« Odpověď #4 kdy: 24. 07. 2008, 12:23:44 »

Ja fotografujem len pre svoje potešenie a som rád, ak moja fotografia poteší aj niekoho iného, lebo vtedy neleží v "šuplíku", ale žije. Nemám žiadne ambície venovať sa tomuto koníčku profesionálne.
Napadlo ma to len v súvislosti s tým, že pri "brouzdání" po fotogalériách natrafím na fotku, ktorá si vyslovene žiada niečo zmeniť vo svoj prospech. Urobil som si z toho také kompozičné cvičenia. Upravené fotografie nikde nezverejňujem, ale ukladám ako dvojičky, niekedy aj s komentárom.
Moje prvé "stretnutie" s MAWom na tomto fóre bolo ohľadne môjho "otrasného rámčeku" na fotografii. Mal pravdu a mojou reakciou bolo naštudovanie si rôznych rámčekov z galérií, až som si našiel ten svoj. Takže takúto pomoc som mal na mysli
Zaznamenáno
Maw
Pomůžu, když budu vědět.
Global Moderator
Hero Member

WWW Email
« Odpověď #5 kdy: 24. 07. 2008, 18:48:00 »

To palomino7:
jo jo jsem prostořeký, nezvladatelný a říkám co si myslím. Takový jsem už více než 42 let a je mi jasné, že lepší už to nebude . . . Jsem i schyzofrenní. Jedna moje část je pragmatický manažer a ta druhá je nespoutaná duše bažící po fotce, co výrazným způsobem změní náhled na výtvarné úmění. . . Vyplazuji jazyk.

Maw  :cool:
Zaznamenáno
Ludek
Hero Member

« Odpověď #6 kdy: 24. 07. 2008, 19:21:57 »

Maw - ani trochu sa mi nechce hladať niečo čo som napísal sem o autorskom práve a pridal k tomu link.Ale na 100% je to ešte tu.Niečo ako fotografovanie v súlade so zákonom.
Sám hovoríš že ti kradnú fotky a nemôžeš tomu zabrániť.Samozrejme že aj to sa dá:nechaj si ich doma na HDD:D
Ako píšeš,aj tu nič z toho čo som uviedol nieje povolené,ale dovolené.Ohradil by som sa nepríklad aj vtedy ak to niekto stiahne a zmenší do mobilu a nechá to niekde na svojom albume že to fotil on,alebo by to ponúkal na stiahnutie iným za úplatu.Keby som napr.niekoho videl že to má na mobile ako tapetu,kludne by som sa opýtal kde to vzal.A povedal by že to má z netu,najviac by som povedal že som to fotil ja.Vyzvedal by som viac,keby povedal že to od niekoho kúpil...
Ja fotím tiež len pre potešenie seba a hocikoho,ale aj preto,že viem tým aj určitých ludí nas...(naštvať)
A to tým že odfotím čo sa nemá,alebo čo sa mne nepáči.
Či sú to dopr.porušenia predpiso,nedostatky mesta,vandalizmus atd atd.
Napríklad aj toto  http://img1.imgup.eu/bolo_teplo.jpg
a pritom som neporušil ani identitu osoby.
Zaznamenáno
Maryla
Sr. Member

« Odpověď #7 kdy: 28. 07. 2008, 11:13:25 »

Taky se vyjádřím;)
Teď jsem si vzpomněla, že jsem při brouzdání fotogaleriemi natrefila na album "moje úpravy cizích fotek" - nebo tak nějak. Teď si nejsem jistá, jestli vlastník fotogalerie tam měl něco o tom, jestli autor fotky s tím souhlasil (autoři tam uvedení byli). Takhle je to asi problematické a nevím jestli bych chtěla aby takhle někdo moje fotky vystavoval.
Ale na takovém místě jako tady, kde si vzájemně lidi radí, je to něco jiného. Ale stejně je lepší se zeptat, jestli autor souhlasí. Já bych souhlasila třeba i ze zvědavosti co kdo může na fotce, která je podle mně dokonalá, zlepšit.
(S tou dokonalosti si samozřejmě dělám srandu;), moje fotky nikdy takové nebudou, a pak i dokonalé fotky se dají upravit jinak)
Tímto také veřejně odpovím palominovi na jeho dotaz na mém webu, pokud se ti úpravy mých odrazovek bude chtít zmenšovat na těch zdejších 60kb, tak sem s tím, ať se i jiní můžou poučit.
Zaznamenáno
Stran: [1]
  Tisk  

Skočit na: