Novinky

Návody-menu

Tipy a triky

Pluginy

Odkazy

Sklad materiálu

Grunge styl

Tento návod je inspirován tímto návodem pro Photoshop. Prohlédněte si jeho obrázky. Pokusíme se něco podobného vytvořit pomocí Photofiltre. Tam, kde photoshop používá štětce a vrstvy, tam my použijeme masky a vložení do výběru.

Budeme potřebovat spoustu materiálu pro "znečištění" . Stáhněte si tam soubor podkladů - symboly, zašpiněné obrázky a špinu - podklady pro tvorbu masek - špína, otisky prstů, kusy novin. Uložte a rozbalte si to kamkoli, kde dáváte obrázky. Z toho "špinavého" prachu (v druhé sadě), můžete udělat masky - trochu to ořízněte a uložte do adresáře Masks v Photofilre.

Pro příklad budete potřebovat moje oblíbené: b8metals007.jpg - špinavý plech a grafiti.jpg - počmáraná zeď. Oba obrázky jsou staženy z veřejných galerií. Další pomocné obrázky si stáhnete vprůběhu návodu

A dirtylook -chlap, kterého budeme likvidovat. Moc mu to už uškodit nemůže :-)

Doporučuju stáhnout si nějaké "grunge" fonty, pokud máte v úmyslu dělat takových koláží víc. Pro tento příklad to není podmínkou. Třeba tady nebo tady. Zip soubory si někam uložte a pak je rozbalte do adresáře windows/fonts. V nabídce fontů v Photofiltre je pak uvidíte.

 1. Otevřte obrázek dirtylook.jpg. Potřebujeme ho přesvětlit tak, aby byl obličej skoro bílý a téměř se ztratily stíny. Je to u každého obrázku jiné. Tady jsem udělala asi tohle:
  menu: obrázek/vytvořit kopii
  Zkoušela jsem dva způsoby. První je čarování s korekcemi:
  • menu: korekce/jas/sytost - odstín 36, sytost: žlutá: 83
  • menu: filtry/barvy/černobíle
  • menu: korekce/jas/kontrast - kontrast 66
  • aktivujte kopii obrázku. menu: korekce/dvoubarevně, prahová hodnota 128.
  Druhý způsob, který se mi zdál lepší, byl s použitím histogramu. Stáhněte a nainstalujte si plugin Histogram (více info)
  • Posunujte trojúhelníčky na horizontální liště tak, abyste dostali žádaný efekt - viz obrázek:
   histogram
  • menu:filtry/barvy/černobíle
  • aktivujte kopii obrázku. menu: korekce/dvoubarevně, prahová hodnota 114.
  Máte 2 černobílé obrázky. Dále pokračujeme stejně pro obě varianty.
  Výsledek 2.způsobu:
  sedy
  hnedy
   
  • Otevřte aritmetický plugin (více info). menu: nástroje/zásuvné moduly/aritmetic
  • zkopírujte tento vzorec: (i1*70+i2*40)/100
   obrázek1 je stínovaný, obrázek2 je ten dvoubarevný (bílo černý), ok
 2. Možná budete chtít v obrázcích nějaký nádech.
  Můžete použít třeba menu: filtry/barvy/sepie.
  V našem případě však jen nahradíme černou barvu třeba tmavě hnědou.
  • vyberte kapátko a do okénka dole v pravém panelu nástrojů napište "#330000".
  • pomocí magické hůlky vyberte černou
  • kyblíkem to vylejte na černou plochu. Nezaplní se všechno, ale to právě chceme, když bude potřeba, tak za hlavou přilejte
  mezivýsledek
 3. Zašpinění obrázku. Vyrobíme světlé fleky pomocí masky.
  • menu: filtry / photomasque
  • V photomasque otevřte obrázek b8metals007.jpg . Asi jste si ho nedali do adresáře Masks ale to nevadí, rozklikněte ikonku adresáře a najděte si ho tam, kde ho máte. (pozn: kdybyste to používali jako masku často, pak stojí za to ho do Masks hodit). Vidíte, že photomasque si obrázek automaticky převedl na černobílý.
  • masku otočte o 90 stupňů (tlačítko dole pod obrázkem masky), barva: bílá, neprůsvitnost: 50, roztáhnout masku, režim: barevný ,dvoubarevně 1maska
  • Jen jako pokus: Jestliže jste zatrhli "dvoubarevně", máte "ostrý" obrázek. Jestliže chcete spíš neurčitou špínu, zkuste to bez "dvoubarevně". Otočte masku opět o 90 stupňů (aby tmavé okraje byly opět horizontálně) a zrušte zatržení u dvoubarevně. (Pozn: pokud jste v prvním kroku nepoužili volbu "dvoubarevně", nedělejte tento krok, obrázek se příliš zesvětlí)
   2masky
   Já budu pokračovat s maskou1 ale budu i dále uvádět obě možnosti. Tento druhý způsob by byl vhodný třeba pro sepii, kde můžete chtít spíše měkké stíny.
 4. Nepravidelné světlé fleky - "odloupaná barva" na tmavé ploše.
  • Udělalijste si masku ze "špíny", kterou jste si stáhli? Jestli ne, stáhněte si tuto masku a uložte ji nejlépe do adresáře Masks v Photofiltre.
  • menu: Filtry / photomasque , otevřte masku dexlo_dirt2 (viz výše) nebo nějakou vaši podobně flekatou
  • neprůsvitnost 50, barva: bílá, dvoubarevně, opakovat masku , ok
  • měli byste vidět světle hnědé fleky, ostře ohraničené. Pokud byste chtěli raději menší efekt, nezatrhávejte dvoubarevně, příp můžete snížit neprůsvitnost. Barva by měla být taková, aby se nezflekatěl obličej - proto tedy bílá, obecně je asi lepší dělat fleky světlejší než podklad než naopak
  • No jo ale chceme ještě jiné fleky - třeba šedé. Máte je mít, ale tak, aby nešly přes obličej. Vyberte oblast vpravo od obličeje, tak aby to nezasahovalo ani do trička.
  • menu: filtry / photomasque, masku si otočte tak, aby ten nejtmavší shluk byl třeba nalevo dole, neprůsvitnost: 100, barva šedá (v paletě hned nad bílou), dvoubarevně. Můžete opakovat nebo roztáhnout, to záleží i na velikosti masky
   maska pres vyber
  mezivýsledek
 5. Vložení kusu grafiti
  • otevřte obrázek grafiti.jpg, který jste si stáhlli (viz výše). A vyberte oblast, která obsahuje malé grafiti vpravo a vložte ji jako nový obrázek nebo si stáhněte výřez niže.
  • zvolte v panelu nástrojů magickou hůlku. odchylka 50, barva zatrhnout a vyberte černou
  • menu: úpravy / kopírovat nebo CTRL+C
  • menu úpravy / vložit jako nový obrázek
  • menu: úpravy / obrys a výplň výběru / obrys tmavě žlutá, výplň béžová (třeba), neprůsvitnost 100%
   vyber surovy
   vyber surovy
    

   máte ty žluté fleky viz výše?
  • menu : úpravy / kopírovat nebo ctrl+c
  • aktivujte obrázek chlapa , klikněte na něho pravým tlačítkem a zvolte Vložit. Posunte fleky do levého horního rohu tak,aby kousek přečníval do čela.
  • Klikněte na výběr pravým tlačítkem , zvolte "Možnosti vložení" a neprůsvitnost asi 70%, Enter a Skrýt výběr.
   Tohle byla jedna z možností, jak jednoduše něco vykrást a upravit.
 6. Vložíme velké grafiti přes ty bílé fleky vpravo. Vyrobila jsem ho podobně jako to malé - stáhněte si ho, ať se s tím nemusíte patlat.
  • Ukážem si další způsob vložení - zkopírujte si obrázek menu: úpravy/kopírovat nebo ctrl+c
  • aktivujte obrázek chlapa, klikněte pravým tlačítkem a zvolte Vložit . Uprostřed máte plesknutý neprůhledný bílý obrázek s oranžovou čmáranicí.
  • klikněte pravým tlačítkem na výběr a zvolte Možnosti vložení: neprůsvitnost asi 70%, zatrhněte "průhledná, barva: bílá, odchylka asi 30% (ono to není úplně bílé)
  • znovu klikněte pravým tlačítkem, zvolte transformace, otočit o 90 stupňů a přesuňte to k pravému okraji.
 7. Vložíme červenou veverko-myš
  • Otevřete obrázek Windings5.gif, který jste si stáhli v zipu (viz výše), vyberte z něho to, co se nejvíc podobá veverce a vložte to (menu úpravy) jako nový obrázek. Nebo si to stáhněte tu
  • Zvětšete obrázek asi na šířku 200, ať je to vidět. Menu: obrázek /velikost obrázku: šířka 200, zatržené Zachovat poměr stran.
  • Pomocí magické hůlky vyberte černou (barva zaškrtnout)
  • menu: úpravy/obrys a výplň výběru: obrys: hnědá, výplň: červená
  • Dál postupujte stejně jako u prvního grafiti - šoupněte ji do levého dolního rohu, případně ji můžete ještě otočit na šikmo (menu transformace / volně / nahoře zvolte úhel).
  mezivýsledek
  Takhle můžete vkládat jakékoli symboly, které na webu najdete
 8. Vložíme "linky". Ty linky můžou úplně změnit charakter obrázku - záleží na jejich rozestupu, pravidelnosti, neprůhlednosti i barvě. vyrobila jsem 3 masky:
  1. linesmaskmá tmavé s světlé linky zhruba stejně široké a měla by se aplikovat s nízkou neprůsvitností, max 20, jinak se obsah obrázku ztrácí. doporučila bych ji spíše na sepii.
  2. linesmask2 má tmavé linky tenké, můžete ji použít jako opakovací nebo ji zkusit roztáhnout - problém s naším obrázkem je, že ty linky jsou příliš "barevně" pravidelné. Kdyby to pozadí bylo flekatější, barevně nestejnorodé, vypadalo by to líp.
  3. linesmask3 je variace předchozí masky, čáry jsou nestejnorodé a přerušované.
  Masky si stáhněte a uložte do podadresáře "Masks" v Photofiltre.
  Barva masky by měla být stejná, jako barva obličeje, pokud nechcete mít ty čáry i přes tvář - v tomto případě tedy bílá. Zkuste si to třeba se šedou a uvidíte,jak to bude vypadat. V photomasque doporučuji pokusy (udělejte vždy návrat, nekumulujte to):
  1. linesmask3 - neprůsvitnost 50, barva bílá, rozmazat, opakovat masku. Vypadá dost dobře. Volba Rozmazat dovolí vyšší neprůsvitnost masky.
  2. linesmask3 - totéž ale zrušit "rozmazání". Vidíte, že je obrázek mnohem světlější ale taky dobrý. Zkuste to s neprůsvitností 20.
  3. linesmask3 - totéž a zatrhnout "dvoubarevně". Vidíte, že linky jsou mnohem ostřejší a hnědší (ztratily se přechody v linkách) Možná by pomohla nižší neprůsvitnost
  4. linesmask3 - neprůsvitnost 50, barva šedá, opakovat. Vidíte čáry i přes obličej ..
  5. linesmask3 - vyberte bílou barvu pomocí magické hůlky, invertujte výběr, photomasque : barva tmavěžlutá, neprůsvitnost 50. Vypadá to moc hezky. Můžete to takhle zkusit i se šedou ...
  6. zkuste si některou možnost výše s volbou "roztáhnout masku. U některých to vypadá dobře ale většinou je opakování lepší.
  7. linesmask2 - ať děláte cokoli, tohle nevypadá dobře. Zkuste napřed aplikovat ještě jednou masku b8metals007.jpg bez volby "dvoubarevně". To by mělo trochu rozvrstvit pozadí a pak to bude dobré i s touhle maskou. Tohle jen jako ukázka.
  8. linesmask - vypadá dobře s neprůsvitností 20-30, volba rozmazat, barva bílá, roztáhnout masku. Také je málo "flekatá".
  9. linesmask - zkuste opět výběr bílé + invertovat (aby maska nešla přes bílé části), neprůsvitnost 30, rozmazat, barva: černá, roztáhnout
   obrázek ztmavne a vypadá zajímavě. Kdybychom neflákali vkládání symbolů a na pravé straně vedle hlavy něco bylo, byla by to dobrá volba. (zkuste tam nejdříve vložit nějaké symboly nebo světlé fleky a uvidíte)
 9. Vložení textu.
  • Zvolte Text v panelu nástrojů. Barva hnědá, velikost 20, písmo nějaké, které jste si stáhli nebo times roman třeba. Napište "made by" a umístěte text na pravé rameno (pokud ho chcete pootočit o nějaký úhel, lze to udělat ve vlastnostech textu, nikoli ve volbě transformace při vložení) Stiskněte Enter, aby se text vložil .
  • Zvolte jiný "špinavý" font - já jsem použila Destroy - jeden z těch, které jsem si stáhla z výše uedených odkazů, a napište Photofiltre či jinou libovolnou ptákovinu, která vás napadne :-)

  výsledek - použita linesmask3 s nastavenim 2, neprůsvitnost 50.

Další variace "špinavostí" jsou v galerii

Nahoru