Novinky

Návody-menu

Tipy a triky

Pluginy

Odkazy

Sklad materiálu

Masky - ohlodaný okraj

Jedním z trendů ve webdesignu je tzv. ošuntělý vzhled. Na webu je docela dost návodů pro fotošopu, kde se to většinou dělá speciálními štětci. Nic pro nás. Myslím, že tzv "wear" - obnošení se ve Photofiltre dá pohodlně udělat pomocí masek. V základní sadě masek máte Zeslabení, Chaos, Fotak, Houba, Rozptyl, Vodovky. Zeslabení či Houba se dají použít na vytvoření nepravidelné struktury materiálu, ty masky, které mají rámeček, vytvoří dojem nepravidelnosti hran. Bohužel jsou ty nepravidelnosti spíš takové rozpíjení nebo jsou hodně velké.

Pokud netušíte, co je to maska, přečtěte si návod, který jste stáhli s Photofiltre. Jen stručně: Maska slouží k úpravám nějakého obrázku. Bílá místa v masce jsou průhledná - s maskovaným obrázkem se nic neděje. Šedá jsou polorůhledná a tlumí barvy obrázku podle stupně šedé, černá je neprůhledná a znamená úplné vymazání podkladu. Aby to fungovalo, musíte použít Photomasque

Snažila jsem se vytvořit masku, která by "ohlodala" okraje nepravidelně, ale přitom jakž takž rovně. Tak jsem si hrála s filtrama a rozmazáváním, až jsem vyrobila takové 4 klony jedné masky.

Masky můžete vidět v naší nově otevřené galerii .. ehm skladišti. Otvírá se do nového okna
V podsložce nahoře jsou příklady použití.

První maska astary1 je flekatá a má okraj složený z několka "rozjetých" vrstviček. Příklad aplikace masky je v ukázkách stary1. Ty fleky se nejlíp projeví na tmavším podkladu. Stary1a je totéž, jen jsem v části okraje vybrala pomocí Kouzelné hůlky (odchylka 30, barva) a pak jsem to vylila kyblíkem s bílou barvou.

Druhá maska astary2 nemá žádnou "výplň", okraj je trochu ostřejší. Pokud chcte mít vnitřek flekatý, aplikujte nejdříve třeba Zeslabení (neprůsvitnost 10-20) a pak teprve masku astary2. Příklad stary2 je vyroben tak, že napřed bylo oranžové pozadí, na to se aplikovala maska (neprůsvitnost 100) a pak jsem do vnitřku nalila kyblíkem tu pískovou barvu, takže to dělá ten efekt u krajů.

Maska astary3 je určena k rozmazání - zatrhnout volbu Rozmazat při aplikaci Photomasque. Je zde také aplikováno zeslabení, neprůsvitnost 10.

Maska astary4 je určena spíše pro světlejší pozadí, má víc vyhlodané okraje a pár "nečistot" uvnitř.

Pro ty, kdož netuší, jak aplikovat masku ...

Jestliže to chcete zkoušet na mých maskách (jsem poctěna) stáhněte si je (pravý klik na velký obrázek masky a "Uložit jako" do adresáře Masks ve Photofiltre. Pravděpodobně to bude v Program files / Photofiltre /Masks. Ale klidně si můžete zvolit třeba Chaos, který už tam máte

1. Otevřte / vytvořte nový obrázek
To je ten obrázek, na který naplácnete masku. V tomto případě uděláme nový obrázek - Soubor/Nový , šířka 500, výška 400 (rozměry zvolte jak je libo, maska se přizpůsobí)

2. Vyberte nějakou šikovnou barvu výplně
- třeba oranžovou. Zvolte kyblík a klikněte na obrázek, který tam máte vytvořený. Tento krok vynecháte, pokud upravujete již existující obrázek - běžte na krok 4 mask

3. Ušpinění pozadí
Menu: Filtry / Zásuvné moduly /Photomasque
Rozklikněte Hledací okénko a najděte adresář Masks a vyberte Zeslabení. Napřed si trošku ušpiníme výplň.
Neprůsvitnost 20, Roztáhnout masku a OK
špína

4. Okraje
Máte flekatý obrázek? Fajn. Tak znova Photomasque.
Menu: Filtry / Zásuvné moduly /Photomasque
Rozklikněte Hledací okénko a najděte adresář Masks a vyberte astary3.
Neprůsvitnost 100, Roztáhnout masku a OK. Případně můžete zatrhnout Rozmazat. Zkuste si to - máte tam náhled, uvidíte, jak to bude lepší.
Ještě je tam volba Barva. Když necháte bílou, bude okolí rámečku bílé (viz příklady v galerii. Pak můžete vybrat pomocí Kouzelné hůlky bílou a nahradit ji jiným pozadím, aby vám to pasovalo do webu. Pokud byste ale zatrhli Rozmazat, nemuselo by to být dobré. Klidně tu barvu zadejte teď - třeba Hnědou nebo béžovou - světlejší. Experimentujte s náhledem.

okraj
A je to :-))

Jak si vytvoříte masku? Jednoduše - vyrobte černobílý obrázek a uložte ho jako gif do adresáře masks. Co to bude pak s obrázkama dělat .. to už je na vás :-)